Cze 6

Cena mikropożyczki wzrośnie średnio o 42,03 zł

Cena przeciętnej mikropożyczki w kanale internetowym wzrośnie o 42,03 zł. Na tyle oszacowali wzrost kosztów w średniej wielkości firmie pożyczkowej, po wejściu w życie projektowanych przez Ministerstwo Finansów przepisów, eksperci z Instytutu Analiz Rynkowych.

Regulacje mają na celu podniesienie poziomu ochrony konsumenta na rynku pozabankowym oraz wyeliminowanie skrajnie zawyżonych cen pożyczek. Skutkiem ubocznym przystosowania się do regulacji, będzie wzrost przeciętnej ceny pożyczki.

Według raportu „Analiza Skutków regulacji rynku pożyczkowego”, przeciętny koszt udzielenia mikropożyczki wynosi obecnie 172,85 zł. Po regulacji wzrośnie do 214,88 zł. Średnia wartość internetowej mikropożyczki to 449 zł wśród nowych klientów. Oznacza to, że po wejściu w życie regulacji zapłacą oni przeciętnie więcej o 9,3 proc. niż dotychczas.

Na wzrostu kosztu mikropożyczki najbardziej wpłynie zalecenie wymiany danych pomiędzy pożyczkodawcą a BIK. Konieczność zakupu raportów przełoży się na średni wzrost kosztu o 30,00 zł na pożyczkę, zaś prace informatyczne i systemowe to dodatkowe 1,33 zł.

W związku z wprowadzeniem 120-dniowego okresu ograniczającego możliwość powtórnego udzielenia kredytu konsumenckiego firmy pożyczkowe zmuszone będą zwiększyć wydatki na reklamę. Obecnie przeciętna mikropożyczka zawiera w swojej cenie 19,22 zł wydanych na jej promocję. Badanie ankietowe wykazało, że odzyskanie klienta po okresie karencji, wymaga przyrostu budżetu reklamowego o 25 proc., co daje 24,98 zł.

Zespół IAR w toku prac zauważył, że implementacja wszystkich rozwiązań oraz postulatów regulatora spowoduje, oprócz wzrostu ceny mikropożyczki również:

· przyspieszenie egzekucji w przypadku opóźnień w spłacie lub całkowite zaniechanie postępowań upominawczych,

· ograniczenie dostępności pożyczek o wartości poniżej 800 zł, których oferowanie nie będzie uzasadnione ekonomicznie,

· zwiększenie przeciętnej kwoty zadłużenia konsumentów oraz wydłużenie okresów spłaty pożyczek pozabankowych.

Raport „Analiza Skutków regulacji rynku pożyczkowego” został przygotowany przez Instytut Analiz Rynkowych na zlecenie Związku Firm Pożyczkowych. Celem raportu było zbadanie jak nowe regulacje wpłyną na kształtowanie się cen na rynku pozabankowego kredytu konsumenckiego w kanale internetowym
Pełna treść raportu.

Bezpośrednich wypowiedzi dla mediów udziela:
Dr Łukasz Gębski

Instytut Analiz Rynkowych
tel. 608 550 022